رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

قانون مدیریت بحران در مجلس نهم تصویب می شود

دومین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران با حضور روسای سازمان های مدیریت بحران کشور و تهران و مسئولان کارگروه های چهارده گانه این شورا در محل مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران تهران برگزار شد.

به گزارش بحران نیوز ، اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در این جلسه با اشاره به این که وقوع حوادث و سوانح  در تهران از ابعاد ملی برخوردار است و باید متناسب با این جایگاه برای آن برنامه ریزی و اقدام کرد گفت: در لایحه جدید مدیریت بحران به این مقوله توجه شده است.

 وی افزود: این لایحه در حال حاضر به تصویب کمیسیون های مشترک رسیده و در نوبت بررسی در صحن  مجلس قرار دارد و بزودی و قبل از پایان کار مجلس نهم بعنوان قانون جدید مدیریت بحران کشور تصویب و ابلاغ می شود.

 وی گفت: با توجه به مسائل طرح شده در خصوص جایگاه و نقش کارگروه های چهارده گانه شورای مدیریت بحران تهران و نحوه هماهنگی و اقدام سازمان ها در زمان وقوع حوادث با سطوح مختلف، ضروری است کارگروهی متشکل از کارشناسان و متخصصان این حوزه برای تهیه دستورالعمل اجرای قانون جدید تشکیل شود و بر اساس مجموع ملاحظات از جمله الزامات سند جهانی کاهش مخاطرات (سند اجلاس سندای) و ضرورت های تجمیع و هم افزایی توان نهادهای مدیریت شهری،  دستورالعمل اجرایی و عملیاتی تهیه و پیشنهادات ارائه شود.

وی گفت: در قانون فعلی مقوله پیشگیری و کاهش خطرپذیری در برابر سوانح چندان  مورد توجه جدی قرار نگرفته است و باید کارگروه های تخصصی این شورا طی جلسات  خود تصویب طرح های پیشگیرانه در برابر سوانح را مورد توجه قرار دهند.

 وی تاکید کرد که حادثه ای همچون زلزله شدید در تهران کاملا جنبه ملی دارد  اما در شرایط عادی سازمان ها باید در حوزه فعالیت خود نسبت به اجرای طرح های کاهش خطرپذیری ، افزایش آمادگی و برنامه های مقابله اقدام کنند و با یکدیگر هم افزایی  و همکاری داشته باشند .

 دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران  تهران نیز در سخنانی با تاکید بر ضرورت سطح بندی حوادث و بازنگری در طرح جامع  مدیریت بحران شهر تهران گفت: نباید از تجربیات جهانی و نقش مدیریت شهری  در پیشبرد  اهداف مدیریت بحران غفلت کرد، ضمن آنکه باید ابعاد وقوع سوانح طبیعی از جمله زلزله و سیل در تهران به صورت ویژه  دیده شود و اختصاص اعتبارات ملی برای اجرای  طرح های مدیریت بحران در پایتخت ضروری است.

وی گفت: در سال آینده ایجاد و تقویت ساختارهای سامانه هشدار سریع زلزله و سیل در دستور کار قرار گرفته است و با توجه به تغییرات آب و هوایی باید طرح های پیشگیرانه و آمادگی در برابر سیل و طوفان بهاری مورد توجه قرار گیرد.

جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران تاکید کرد که مقابله با سیل در تهران نیاز به تدوین دستورالعمل  مقابله دارد که باید در کارگروه تخصصی تهیه شود.

 دکتر صادقی همچنین در خصوص احداث نخستین موزه زلزله کشور در تهران گفت: طرح احداث موزه زلزله با رویکرد آموزشی  تهیه شده و زمین مناسب برای احداث این موزه در دو منطقه پیش بینی شده که با نهایی شدن مکان آن و اختصاص اعتبار مناسب احداث خواهد شد.

 وی گفت: این موزه به کانون آموزش شهروندان در سنین مختلف با مفاهیم آمادگی در برابر زلزله تبدیل می شود.

در این جلسه همچنین مهندس محسن نادی قائم مقام شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران به تشریح گزارشی از مصوبات پیشین این شورا و برنامه بازنگری در طرح جامع مدیریت بحران تهران پرداخت و گفت: طرح جامع کاهش خطرپذیری سیلاب شهر تهران توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران تهیه شده است و با دریافت نظرات کارگروه ها در مرحله نهایی شدن قرار دارد.

 وی افزود: همچنین در خصوص طرح سامانه هشدار سریع سیل سهم و نقش سازمان های مختلف در ایجاد این سامانه مشخص شده است.