کتاب آموزش های مدرسه آماده منتشر شد

کتاب آموزش های مدرسه آماده با هدف فراهم ساختن محتوای آموزشی مناسب برای نمایندگان مدیریت بحران و پدافند غیر عامل و پرسنل آموزشی و اداری مدارس در هشت فصل و پنج پیوست از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منتشر شد.

 به گزارش بحران نیوز، مبانی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل، شناخت سوانح، اقدامات در برابر سوانح، تخلیه امن اضطراری، حمایت روانی، اطفای حریق، کمک های اولیه و امداد، تجارب موفق آموزش مدیریت بحران در مدارس ژاپن عناوین فصول هشت گانه کتاب را تشکیل می دهند.

 همچنین شش پیوست جداگانه با عنوان های طرح مدرسه آماده، توصیه های ایمنی در مدارس،سند مخاطرات مدرسه، گزارش نویسی و مستند سازی سوانح، کارگاه مدرسه تاب آور و کارگاه شرایط بحرانی برای این کتاب در نظر گرفته شده است.

دکتر محمد باقر قالیباف شهردار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهر تهران در پیشگفتار کتاب از طرح مدرسه آماده به عنوان گامی بلند و موثر برای افزایش آگاهی شهروندان یاد کرده که باعث ایجاد الگوی صحیح مدیریت بحران و گسترش فرهنگ آمادگی می شود.

 در این پیشگفتار آماده است: شهر تهران ، بزرگترین و متراکم ترین منطقه شهری کشور ایران بوده و در رده گسترده ترین مناطق شهری جهان نیز قرار دارد. در هیاهوی زندگی شهری، این کودکان و دانش آموزان هستند که با آمد و شد در معابر، رنگ نشاط بر چهره شهر می پاشند و تصویر شهر را شاداب تر می کنند.

این مطلب می افزاید: جریان زندگی را خطراتی تهدید می کند، مخاطراتی که می توانند علاوه بر آسیب به زیرساخت های شهری، سلامت شهروندان را هم تهدید کنند. بخش مهمی از این خطرات، حوادث طبیعی هستند که در برخی مواقع می توانند منجر به بحران های فراگیر شوند.

در ادامه این پیشگفتار تاکید شده است: در میان برنامه های پیش دستانه در برابر حوادث طبیعی، آموزش نونهالان و افزایش تاب آوری مدارس، یکی از بهترین  اقداماتی است که می توان از طریق آن علاوه بر افزایش آگاهی آینده سازان کشور، محیط تحصیل و رشد آنان را نیز تامین کرد، تا در صورت وقوع حادثه ای ناگهانی، کمترین خسارت و تلفات به این قشر حساس و تاثیرگذار که سرمایه های حیاتی هر جامعه ای هستند، وارد شود.

شهردار تهران  در ادامه  این پیشگفتار نوشته است : طرح مدرسه آماده گامی بلند و موثر برای افزایش آگاهی شهروندان محترم تهرانی است که با ایجاد الگوی صحیح مدیریت بحران در مدارس، فرهنگ آمادگی را در نسل آینده گسترش می دهد تا پشتوانه ای برای سلامت و شادابی فردای جامعه باشد.

این مطلب می افزاید:  کتاب حاضر چکیده ای است شامل کاربردی ترین اطلاعات ضروری مدیریت بحران که دانستن آنها برای همه شهروندان ضروری است. به هر میزان که تعداد بیشتری از شهروندان به این آگاهی و آمادگی دست یابند، تهران سریع تر به شهری مقاوم و تاب آور تبدیل خواهد شد.

در پایان این پیشگفتار آمده است: با توجه به این که مدیریت بحران های کلانشهر تهران که بخشی از آن شامل آموزش، آماده سازی و کاهش آسیب پذیری شهر و شهروندان است، بر عهده شهرداری گذاشته شده است، نهایت تلاش خود را برای انجام کامل وظایف در کمترین زمان به کار گرفته ایم. امیدواریم که با مطالعه و گسترش طرح هایی از این دست بتوانیم کشوری تاب آور و آماده در برابر حوادث طبیعی را تحویل نسل های آتی دهیم.

دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در مقدمه این کتاب نوشته است: مدرسه به عنوان محیط و مکانی که دانش آموزان، مربیان ، کارکنان و مدیران مدارس، زمان زیادی را در آن حضور دارند، می بایست تا حد امکان، ایمن و دارای حداقل مخاطرات باشد. به گونه ای که والدین، با آرامش خاطر، فرزندان خود را را به مدرسه بسپارند و دانش آموزان به عنوان یکی از اقشار کلیدی و موثر بر تغییر نگرش خانواده و جامعه، بدون نگرانی از بروز حوادث و آسیب های احتمالی به تحصیل و بالندگی بپردازند.

وی یادآور شده است: مدرسه آماده بر آن است تا با همراهی و همدلی تمامی مسئولان و ذی نفعان در جهت ایجاد محیطی امن و مطمئن برای تعلیم و تربیت فرزندان امروز و آینده سازان فردای این کشور، گامی موثر بردارد. با اتکا به لطف ایزد متعال امید است با اجرای این طرح، افزایش ایمنی دانش آموزان، استمرار برنامه ریزی و اجرای اقدامات پیشگیرانه و آمادگی در برابر حوادث، آموزش پرسنل و دانش آموزان مدارس و اطلاع رسانی به خانواده های آنها، بتوان تغییرات مثبت و قابل توجهی در فرهنگ سازی و ارتقای اقدامات کاهش خطرپذیری در جامعه  را شاهد باشیم.