پدیده گرد و غبار ابر بحران است

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این‌که به دنبال تعامل با سازمان‌های بین‌المللی برای برطرف کردن مشکل ریزگردها هستیم، گفت: باید با اقدامات علمی و فرابخشی کار را دنبال کنیم. استفاده از جوامع محلی می‌تواند بسیار اثربخش باشد و باید کار را تحویل جوامع محلی دهیم.

به گزارش بحران نیوز  اسماعیل نجار در مراسم افتتاحیه اولین کنفرانس بین‌المللی گردوغبار که امروز 12 اسفندماه در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با بیان این‌که پدیده گردوغبار ابربحران و حادثه‌ای بزرگ است، گفت : تغییر اقلیم واقعیتی است که با آن روبه‌رو هستیم و به هر دلیل که باشد اکنون دچار تغییر اقلیم شده‌ایم.

وی افزود: دست‌کاری بشر در طبیعت و تولید گازهای گلخانه‌ای، گرم شدن زمین تا دو درجه سانتیگراد که اتفاق بسیار بزرگی است، نشان از تغییر اقلیم می‌دهد. البته صاحب‌نظران اعتقاد دارند که زمین می‌تواند خود را احیا کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به این که گرد و غبار یکی از مهم‌ترین پیامدهای تغییر اقلیم است، تصریح کرد: خشکسالی ممتد و خشکی تالاب‌ها از جمله نتایج تغییر اقلیم است که اثرات و پیامدهای آن بر محیط زیست، میزان و زمان بارش مشاهده می‌شود. فرونشست زمین و بالا رفتن درجه HC آب، از جمله پیامدهای تغییر اقلیم است.

نجار ادامه داد: گردوغبار که از پیامدهای تغییر اقلیم است منشأ داخلی و خارجی دارد و خوزستان و سیستان و بلوچستان بیشترین خسارت را از این پدیده متحمل شدند. اقتصاد و سلامت مردم از گردوغبار متضرر شده است. تاکنون مشخص نشده مشکلات تنفسی در اهواز ناشی از چه عاملی است. ممکن است که این ریزگردها یکی از عوامل این مشکل تنگی نفس باشد.

وی با بیان این‌که گردوغبار پدیده‌ای طاقت‌فرسا است، گفت: باید راه حل کوتاه‌مدت برای برطرف کردن این پدیده در نظر گرفت و تمام امکانات را برای برطرف کردن این پدیده قرار داد.

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به این‌که طرح جامع مقابله با ریزگردها در حال تدوین است، عنوان کرد: یکی از منشأهای داخلی ریزگردها هورالعظیم است که به دلیل فعالیت‌های نفتی بخش زیادی از آن خشک شده است که اکنون تلاش شده این تالاب آبگیری شود. دولت علی‌رغم مشکلات مالی اهتمام جدی به موضوع ریزگردها دارد که امیدواریم با رفع تحریم‌ها امکان توجه بیشتر نیز فراهم شود.

نجار در خصوص منشأ خارحی ریزگردها بیان کرد: عمده منشاء خارجی ریزگردها در عراق است که بخشی از این کشور در اختیار داعش است و اولویت دولت عراق نیز حل مسئله ریزگردها نیست. عربستان نیز از کانون‌های منشأ ریزگردها است که به دلیل مشکلات سیاسی امکان توجه به این موضوع وجود ندارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران با قدردانی از برگزاری کنفرانس گردوغبار گفت: کار نباید مقطعی باشد و فراموش شود. این کنفرانس می‌تواند با خروجی خود اثرگذار باشد.