مدیریت بحران در سالی که گذشت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با مروری بر بحران های سال ۹۴ شهر تهران اولویت های سال ۹۵ در این حوزه را تشریح کرد

دكتر احمد صادقی در گفتگو با "مهر" با بیان اینکه سال ۹۴ در حالی به پایان رسید که رخدادها، حوادث، تغییرات آب و هوایی، مخاطرات و بحران هایی که به دنبال آنها در زندگی ما ایجاد می شود، همچنان وجود دارد و در حال افزايش است گفت : بلایای طبیعی موجب شد سال ۲۰۱۵ میلادی برای بسیاری از مردم جهان سالی سخت و پرحادثه باشد. طبق اعلام دفتر سازمان ملل در  این سال، زندگی دست‌کم ۹۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم جهان تحت تاثیر انواع بلایای طبیعی از جمله سیل و خشکسالی قرار گرفت، همچنین خسارت‌های اقتصادی بیش از ۶۶ میلیارد دلار برآورد شده‌ است. كشور ما ايران نيز از اين قاعده مستثنا نبوده و روزانه هزاران نفر تخت تاثير انواع بلايا قرار گرفته اند. از این رخدادها محصول شرایط جغرافیایی و طبیعی کشور است، بخشی نیز محصولی انسان ساخت که باید برای حل آن راه چاره ای اندیشید.

خطر پذیری دره های تهران در برابر سیل

وی ادامه داد: با نگاهی به سالی که گذشت  اکنون  می توان گفت که وقوع برخی رخدادها طی سال گذشته، همچون تلنگری برای پایتخت عمل کرد تا بحران و مدیریت آن در تهران تنها به زلزله احتمالی محدود نشود و دایره آن وسیع تر دیده  شود. به عنوان نمونه می توان از رخداد سیل در منطقه کن نام برد. وقوع این سیل هشداری بود تا احتمال وقوع سیل در تهران را جدی بگیریم. بعد از وقوع سیل تجریش در ۴ مرداد ۱۳۶۶، موضوع سیل و سیلاب و خسارت احتمالی آن در تهران طبق قاعده مشمول زمان شدن، فراموش شده بود. اما وقوع سیل در محدود کن و سولقان یک بار دیگر لزوم توجه جدی به موضوع سیل در تهران و خطرات احتمالی آن را در کانون توجه قرار داد. این حادثه در عین حال که نشان داد برخی از دره های تهران در برابر سیل  آسیب پذیرند، یادآور نکته دیگری نیز بود، نکته ای که در کنار وقوع طوفان در خرداد ۹۳، می تواند واجد معنایی آشکار باشد. این که تهران در برابر مخاطرات عمده ای قرار  دارد و زلزله تنها مخاطره شهر تهران نیست.

زلزله پشت دروازه های تهران

به گفته دكتر صادقی، در کنار رخداد سیل و حوادث و خسارات ناشی از آن در سال ۹۴، ما شاهد وقوع چند چشمه لرزه ای و زمین لرزه بین ۳ تا ۴ ریشتر در اطراف تهران و در مناطقی چون فیروزکوه و بومهن هم بودیم. تجربه این رخدادهای لرزه ای نیز از این منظر واجد اهمیت است که می تواند نشان دهنده حساسیت گسل های موجود در این منطقه و فعالیت آنها باشد. این بدان معناست که باید احتمال وقوع مخاطره در این زمینه را جدی گرفت و با شتاب بیشتری پیگیر اجرای طرح های پیشگیرانه و افزایش آمادگی در پایتخت بود.

هجوم ریزگردها به پایتخت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: در میان رخدادهای دیگری که طی سال ۹۴ تجربه شد، می توان به آلودگی هوا و بحران ریزگردها نیز اشاره کرد. موضوع آلودگی هوا در شهر تهران، موضوع مهم و بحرانی است که سلامت شهروندان را به صورت جدی تهدید می کند و برون رفت از این وضعیت اضطرار، نیاز ما به اجرای برنامه های کاهش آلودگی هوا از جمله توسعه حمل ونقل عمومی راگوشزد می کند. افزایش هماهنگی و پذیرش اشتباهات و برنامه ریزی برای اجرای طرح های ملی موضوعات مهمی است که کارشناسان در این زمینه به آن اشاره می کنند. طی سال گذشته ما تجربه هجوم ریزگردها به هوای پایتخت را هم داشتیم. ریزگردهایی که سالهاست مناطق غرب و جنوب غربی کشور را در برگرفته و تاکنون تصمیمی جدی برای حل آن گرفته نشده و به یقین با ادامه این وضعیت، خطرات بسیاری برای زندگی و سلامت شهروندان  ایجاد خواهد کرد.

لزوم اصلاح قانون مدیریت بحران

دكتر صادقی با بیان اینکه یکی از مهمترین موضوعات مهم در حوزه مدیریت بحران، موضوع قانون مدیریت بحران بود که بارها و بارها در رسانه ها ابعاد مختلف آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت گفت : انتظار می رود با اصلاح این قانون و تصویب  آن در مجلس بتوان شاهد تغییرات چشمگیر در حوزه مدیریت بحران و  حرکت به سمت افزایش هماهنگی برای مواجهه درست با مخاطرات و آسیب های ناشی از آن بود.

وی ادامه داد: در حوزه بین الملل نیز سومین کنفراس جهانی کاهش خطر بلای در سندای و سند تهیه شده برای کاهش خطرپذیری سوانح و هم چنین کنفرانس  تغییرات اقلیمی پاریس در بازه زمانی ۲۰۱۵-۲۰۳۰ دو نشست مهم بود که در حوزه مدیریت بحران تلاش کرد تا ضمن جلب توجه جهانی، راه حل هایی را ارائه نماید. سومین کنفرانس جهانی کاهش ریسک سانحه گرچه طی روزهای پایانی اسفند ماه سال ۹۳ برگزار شد، اما طی سال ۱۳۹۴ چشم انداز بسیاری از برنامه ها متاثر از این سند جهانی بود و در نتیجه آن، درک خطر و اهمیت توجه به تاب آوری به عنوان دو موضوع محوری در مدیریت بحران همچنان مدنظر قرار گرفت. در کنفرانس پاریس نیز که با موضوع تغییرات اقلیمی آذرماه سال ۹۴ برگزار شد، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و پایین آوردن میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی در کانون مذاکرات قرار داشت. بر اساس توافق صورت گرفته در این  کنفرانس، افزایش گرمایش زمین تا سال ۲۰۵۰ باید زیر ۲ درجه باقی بماند. این نخستین بار در تاریخ است که همه کشورها موظف به کاهش تولید گازهای کربنی می شوند.

تاکید بر افزایش تاب آوری تهران در برابر حوادث

دكترصادقي خاطر نشان کرد: در آستانه سال جدید می توان با نگاهی به اتفاقات رخ داده، چشم انداز آتی مدیریت بحران در شهر تهران را بر اساس طرح جامع مدیریت بحران و تلاش برای افزایش هماهنگي بیشتر و حرکت به سوی مدیریت واحد در این زمینه ترسیم کرد. در کنار این طرح تلاش برای افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر حوادث و سوانح، تکمیل اجرای طرح هایی چون هشدار سریع در کانون توجه وبرنامه ریزی قرار دارد. همچنین اجرای برنامه های آموزشی برای توانمندسازی شهروندان در قالب ادامه اجرای طرح های مدیریت بحران اماکن، گروه های داوطلب واکنش اضطراری محله(دوام) و اجرای طرح مدرسه آماده همچنان در اولویت قرارخواهد داشت.