بحران نیوز گزارش می دهد؛

قیمت ساخت یک ساختمان مقاوم در تهران متری چند؟

بر اساس یک گزارش میدانی در شهر تهران قیمت ساخت یک واحد مسکونی میانگین هر متر مربع حدود 650 تا 800 هزار تومان است که اگر موارد ایمنی ساحتمان و رعایت استاندارد ها لحاظ شود حدود میانگین 950 تا یک میلیون و 100 هزار می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان پیشگیری ومدیریت بحران شهر تهران (بحران نیوز)؛ مروری بر تاریخ ساخت مسکن، حاکی از آن است که نخستین سازندگان سر پناه و به عبارتي ساختمان در جهان، ايرانيان بوده اند؛ چرا که مردم ایران زمین به دلیل شرايط جغرافيايي نمي توانستند در غارها زندگي كنند و به همين دلیل ديوارهايي را به ارتفاع قدشان و يا كمي بلندتر مي ساختند و بعد تنه درختان را صاف كرده و روي ديوارها مي انداختند و روي تير ها را با پوشال گياهان منطقه مي پوشاندند. اين سازه مربوط به حداقل 6 الي 7 هزار سال پيش است.

در دوران هخامنشيان ايرانيان پي ستونها را از پایين به هم وصل مي كردند و در واقع فنداسيون نواري اجرا مي كردند و ستونها را در بالاي ساختمان هم به هم متصل مي كردند و بدين ترتيب يك ساختمان اسكلت سنگي، چوبي مي ساختند تا در مقابل زلزله مقاوم باشد.

بررسی بناهای قدیمی نشان می دهد که مقاومت آنها در برابر حوادث طبیعی بسیار زیاد بوده که نشان از توجه دقیق به نحوه ساخت و ساز اجزای ساختمان است و البته ساخت و ساز و معماری هر بنا در منطقه بسته به شرایط جغرافیایی، متفاوت است.

اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و مطالعات امروز ساختمانهای بتونی جای ساختمانهای قدیمی را گرفته و حتی در برخی کشور ها از بتون هم عبور کرده به صایع جدید ساختمانی روی آورده اند. با این حال ساختمانهای بتونی و ساختمانهای فلزی بیشترین استفاده را در صنعت ساختمان دارد.

ساختمانهای بتنی  

 ساختمان بتنی ساختمانی است که برای اسکلت اصلی آن از بتن آرمه (سیمان، شن،ماسه وفولادبصورت میلگردساده ویا آجدار) استفاده شده باشد. در ساختمانهای بتنی سقفها بوسیله دالهای بتنی پوشیده می شود ، ویا از سقفهای تیرچه وبلوک ویا سایر سقفهای پیش ساخته استفاده می گردد که برای دیوارهای جداکننده (پارتیشن ها) ممکن است از انواع آجر مانند سفال تیغه ای ، آجر ماشینی سوراخ دار، آجر معمولی کوره ای ویا تیغه گچی ویا چوب استفاده شده وممکن است از دیوار بتن آرمه هم استفاده شود.           

ساختمان های فلزی   

در این نوع ساختمانها برای ساختن ستونها وپلها از پروفیلهای فولادی استفاده می شود.ردر ایران معمولا" ستونها را از تیر آهن های I دوبل ویا بال پهن های تکی(آهنهای هاش)استفاده می نمایند و معمولا" دو قطعه را بوسیله جوش به همدیگر متصل می دهند. سقف این نوع ساختمانها ممکن است تیرآهن وطاق ضربی باشد ویا از انواع سقفهای دیگر از قبیل تیرچه بلوک و... استفاده شود. برای پارتیشن ها می توان مانند ساختمانهای بتونی از انواع آجر ویا قطعات گچی و یا چوب یا سفالهای تیغه ای استفاده نمود.در هر حال جداکننده ها می باید از مصالح سبک انتخاب شوند.در بعضی از ممالک برخلاف کشور ما برای اتصال قطعات از جوش استفاده نکرده بلکه بیشتر از پیچ وپرچ استفاده کنند وبرای ستونها می توان به جای تیرآهن از نبشی ویا ناودانی استفاده کرد.

مراحل ساخت که هر یک باید توسط مهندسان بازدید و تحت نظر باشد

مراحل ساخت یک ساختمان عبارت است از: گودبرداری، آرماتوربندی، فنداسیون، چاه و فاظلاب، تیغه چینی، صفت کاری، تاسیسات، کف سازی، کاشی کاری (سنگ کاری)، گچ وخاک و سفیدکاری، نازک کاری، نمای ساختمان و غیره ... اما متاسفانه عدم رعایت برخی اصول در ساختمان سازی موجب شده تا بناها در حوادث خطر ساز شود.

مراحل ساخت یک آپارتمان ایمن با رعایت مقررات و اصول ساختمان سازی:

1. انتخاب محل (خاکدستی، فاصله تا قنات، فاصله تا گسل و ...) باید استاندارد باشد. متاسفانه در برخی از شهرها به انتخاب محل اهمیتی نمیدهند که یکی از نکات مهم برای ساخت و ایمنی یک ساختمان ایمن است.

2. انتخاب ساختگاه (انجام مطالعات مکانیک خاک،تعیین تیپ زمین،ظرفیت باروری و ...)؛ میزان ظرفیت باربری، مطالعات مکانیک خاک، تعیین تیپ باید توسط مهندس مکانیک تایید شود.

3. محاسبات و طراحی (سازه،پی،خاک و ...)؛ سازه بتن، اسکلت بتن، میل  گرد و استفاده از پیچ و مهره در سازه ها توسط کارشناسان تایید شده است.

4. اجراء (نیروی متخصص،کاگر ماهر،ابزار مناسب،روشهای اصولی و ...)؛ در هر کاری بهتر است از کسانی که تخصص آن کار را دارند استفاده شود و از کارگران ساده برای کمک و حمل مصالح سبک استفاده شود.

5. نظارت بر طراحی و اجراء،نظارت عالیه و ...؛ مهندسین ناظر اداره شهرداری واحد شهرسازی، مهندسین مجری، مهندسین مکانیک و ... در کار طراحی و اجراء در ساختمان نظارت دارند.

6. مصالح؛ در کار ساختمانی بهتر است از مصالح و اجناس مرغوب استفاده کنیم.

7. کاربری و بهره بهرداری (استفاده صحیح و مناسب و بدون تغییر کاربری و ...)؛ ساخت آپارتمان در مناطق باغداری و کشاورزی خطر نشست زمین در زیر ساخت را ایجاد میکند.

هر کدام از این عوامل باید با رعایت مقررات و با استفاده از مهندسین و افراد متخصص به کار گرفته شوند،در غیر این صورت باعث ایجاد مشکلات در ساخت میشود و  خود نیز حادثه ساز میشود.

به گزارش خبرنگار بحران نیوز؛ بر اساس یک گزارش میدانی در شهر تهران قیمت ساخت یک واحد مسکونی میانگین هر متر مربع حدود 650 تا 800 هزار تومان است که اگر موارد ایمنی ساختمان و رعایت استاندارد ها لحاظ شود حدود میانگین 950 تا یک میلیون و 100 هزار تومان می شود. ناگفته نماند که این ارقام فقط بهای ساخت آپارتمان است.در هر منطقه قیمت زمین و دست مزد متفاوت بوده و سلیقه صاحب خانه هم شرط قیمت است.

انتهای گزارش/