گزارش ویژه؛

جزئیات سقوط بالگرد در ارتفاعات دربند تهران

بالگرد ٢١٤، متعلق به سازمان مدیریت بحران کشور در ارتفاعات دربند و در نزدیکی امام‌زاده ابراهیم سقوط کرد. پرواز نامعلوم ٢ خلبان به همراه یک مهندس پرواز در شمال تهران، حادثه تلخی را رقم زد. در این سانحه هوایی ٣ سرنشین بالگرد به کام مرگ فرو رفتند. این بالگرد توسط سازمان مدیریت بحران کشورخریداری شده و در زمان حادثه به منظور تأمین و نگهداری، به شرکت پنها (پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران) سپرده شده بود.

به گزارش بحران نیوز؛ ساعت ٤٥: ١٤ روز پنجشنبه ٧ اسفندماه سانحه هولناک هوایی بر فراز خانه‌های مسکونی منطقه شمالی تهران وحشت به راه انداخت. یک بالگرد به دلایل نامعلومی با ٣ سرنشین سقوط کرده و پس از سقوط نیز به آتش کشیده شد. به دنبال این حادثه، بلافاصله ٢ تیم از سوی هلال‌احمر به محل حادثه که در بالای منطقه دربند واقع شده، اعزام شدند. پس از حضور عوامل امداد و نجات، آنها خیلی زود جست‌وجوهای خود را آغاز کردند و در همان دقایق نخست، اجساد ٢ سرنشین این بالگرد را که کاملا سوخته بودند، پیدا کردند. ساعاتی بعد نیز در ادامه عملیات امدادگران هلال‌احمر، سومین جسد متعلق به سرنشینان بالگرد حادثه‌دیده در ارتفاعات دربند کشف شد. تحقیقات نشان می‌داد که مهارت خلبان بالگرد باعث شده که این بالگرد روی خانه‌های مسکونی دربند سقوط نکند.

عملیات نفسگیر امدادگران هلال‌احمر در ارتفاعات برفی

سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در این‌خصوص گفت: «همه ۱۷ فروند بالگرد امدادی ما فعال هستند و بالگردی که روز پنجشنبه دچار حادثه شد، متعلق به سازمان مدیریت بحران کشور بوده است.»

وی با اعلام این‌که در این حادثه دو خلبان و یک مهندس پرواز جان خود را از دست دادند، گفت:  «این حادثه ساعت ۱۴:٥٠ روز پنجشنبه رخ داد. با اعلام این خبر بلافاصله ١٩ امدادگر در قالب ٦ تیم عملیاتی و ٤دستگاه خودروی عملیاتی و سگ‌های تجسس و نجات به ارتفاعات برفی دربند اعزام شدند. امدادگران بعد از ٣ ساعت جست‌وجو توانستند اجساد ٣ سرنشین این بالگرد  را در میان آهن‌پاره‌های بالگرد پیدا کنند.»

چرخساز با عنوان این مطلب که سازمان امداد و نجات هلال‌احمر دارای ۱۷ بالگرد است که در حال حاضر در کشور مشغول فعالیت هستند، گفت: «این بالگرد متعلق به هلال‌احمر نبود و این سازمان تنها در زمان امداد و نجات وارد حادثه می‌شود.» هنوز علت پرواز مشخص نیست و کارشناسان در حال پیگیری این ماجرا هستند.

بالگرد سقوط کرده متعلق به هلال‌احمر نیست

حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر نیز درباره مالکیت این بالگرد نیز گفت: « بالگرد سقوط کرده متعلق به هلال‌احمر نبوده است. این بالگرد از نوع ٢١٢ و متعلق به شرکت پنها بوده است و شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) نیز پشتیبان تعمیرات سنگین ناوگان بالگردهای کشور است. ما ١٧ فروند بالگرد داریم که همه آنها در پایگاه‌ها   مستقرند.»

مالکیت بالگرد حادثه‌دیده در «دربند» مشخص شد

اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کل کشور گفت: «این بالگرد متعلق به سازمان مدیریت بحران کشور بود که در اختیار شرکت پنها قرار گرفته بود. سازمان مدیریت بحران کشور از سال‌های قبل ٢ فروند بالگرد خریداری کرده بود که برای نگهداری، تعمیرات و درنهایت تولید در اختیار شرکت پنها (شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران) وابسته به سازمان صنایع هوایی (زیرمجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) قرار گرفت. روز پنجشنبه هم مطلع شدم که یکی از این بالگردها سقوط کرده است ولی باید عنوان کنم که این بالگرد در حال مأموریت از طرف سازمان مدیریت بحران کشور نبود، بلکه به احتمال زیاد پرواز تعمیر و نگهداری داشته است ولی با این وجود علت دقیق سقوط و پرواز در دست بررسی کارشناسی است.»

پایان شایعاتی که به مسئولیت هلال‌احمر اشاره کرده بود

رئیس سازمان مدیریت بحران کل کشور در رابطه با این‌که این بالگرد در اختیار سازمان هلال‌احمر نبود گفت: « این ٢ بالگرد قرار بود که در اختیار هلال‌احمر قرار بگیرد، زیرا هلال‌احمر شرایط استفاده بهتر از این بالگردها را دارد و همچنین وضع نگهداری آنها از بالگردهای امدادی نیز مطلوب است. اینها همه در حالی است که هنوز هیچ‌کس مسئولیت پرواز این بالگرد را برعهده نمی‌گیرد.» رحمتی مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر در این خصوص با تأکید بر اینکه این بالگرد در ارتفاعات تهران متعلق به هلال‌احمر نبوده است، گفت: «جمعیت هلال‌احمر فاقد بالگردهای کلاس ۲۱۴ است. گزارش‌های تصویری از لاشه این بالگرد نشان می‌دهد که این بالگرد به رنگ زرد بوده، در حالی ‌که بالگردهای هلال‌احمر به رنگ سفید و قرمز هستند.»

مه غلیظ یکی از فرضیات سقوط بالگرد

محسن صفری‌نژاد یکی از اهالی منطقه پس‌قلعه از توابع شهرستان شمیرانات است که درخصوص جزییات حادثه سقوط یک بالگرد در این منطقه گفت: «در حدود ساعت ١٤ یک بالگرد در سطح پایینی و نزدیک به خانه‌های روستای پس‌قلعه پرواز می‌کرد و با توجه به این‌که برف شدید و مه غلیظی در این منطقه وجود داشت احتمالا موجب شد که این بالگرد سقوط کند. در هنگام پرواز و پس از این‌که از روستای پس‌قلعه گذشت به سمت امام‌زاده ابراهیم حرکت کرد که به یک باره سقوط کرد. بلافاصله اهالی روستا به محل سقوط این بالگرد رفتند و آتش را خاموش کردند و پس از آن نیز عوامل نیروی انتظامی، آتش‌نشانی و هلال‌احمر به محل حادثه رسیدند. با مهارتی که خلبان این بالگرد داشت، اجازه نداد که این بالگرد روی خانه‌های روستای پس‌قلعه سقوط کند و در محیطی سقوط کرد که هیچ‌گونه خانه‌ای وجود نداشت.» علت پرواز را نمی‌دانیم.

حالا رئیس مدیریت بحران کشور می گوید تیم ویژه ای برای بررسی حادثه اعزام کرده ایم.