بررسی همکاری های مشترک تهران و میلان در زمینه مدیریت بحران

شهردار میلان و هیات همراه در جریان بازدید از مرکز مدیریت بحران تهران با فعالیت های شهرداری تهران در حوزه مدیریت بحران سوانح آشنا شد و بر انتقال تجربیات در این حوزه میان دو کلان شهر تاکید کرد.

به گزارش بحران نیوز ، «جولیانو پیزاپیا» با اشاره به اهمیت گسترش همکاری های دوجانبه  گفت: با توجه به تجربیات هر دو کشور در زمینه مقابله با بحران ها و سوانح ، ضرورت انتقال این تجربیات از اهمیت فراوانی برخوردار است و ما امیدواریم این دیدار ، زمینه همکاری های متقابل را  بین دو شهر فراهم کند.

 وی با اشاره به این که شهر میلان با بحران طبیعی اندکی رو به روست، گفت:  یکی از مخاطرات اصلی شهر میلان مربوط به سیلاب های شهری است که در اثر بالا آمدن آب رودخانه در زمان بارندگی ها اتفاق می افتد و  مشکل دیگر مربوط به آلودگی هوا در این شهر است.

وی افزود: خطر زلزله در میلان به نسبت دیگر نقاط ایتالیا پایین تر است  اما ریسک سیل وجود دارد. در زمان وقوع بحران نیز مدیریت  اطلاع رسانی بر عهده استانداری است و سازمان دفاع غیر نظامی کار مدیریت داوطلبان را بر عهده دارد.

دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی شهر میلان گفت: در کنار اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو شهر تهران و میلان، این دو شهر از نظر  مخاطرات نیز  نقاط مشترکی با هم دارند  که می توان در این زمینه با همدیگر همکاری  کرد.

 وی از تغییرات جوی و پیامدهای آن همچون  بارش زیاد یا کم به عنوان مواردی نام برد که هر کدام می توانند منجر به وقوع بحران هایی چون خشکسالی و سیلاب در یک منطقه شوند و افزود: در کنار این مخاطرات ، موضوعات و مخاطرات دیگری چون حوادث انسان ساز وجود دارد که مدیریت شهری باید برای مدیریت آن از آمادگی لازم برخوردار باشد.

وی با اشاره به سند جهانی کاهش مخاطرات سوانح طبیعی ( چارچوب سندای) بر ضرورت  افزایش همکاری های متقابل دو کلان شهر در راستای این سند تاکید  کرد و گفت: تبادل تجربیات در حوزه کاهش خطرپذیری می تواند به توسعه روابط بین دوجانبه کمک کند.

در ادامه این نشست دکتر عباس استاد تقی زاده قائم مقام سازمان ضمن تشریح کارکردهای دوگانه مرکز فرماندهی مدیریت بحران در زمینه پایش روزانه  مخاطرات پایتخت و نیز  نقش آن در هدایت عملیات بحران به معرفی کارگروه های تخصصی 14 گانه شورای هماهنگی پرداخت و بعد از ارائه توضیحاتی در خصوص سامانه های به کار رفته در این مرکز و نحوه استفاده از آن ها در زمان بحران به نقش تشکل های داوطلب مردمی و آموزش های سازمان در این زمینه اشاره کرد.

وی از اجرای طرح های  راه اندازی گروه های  داوطلب مردمی دوام، گروه های مدیریت بحران اماکن و  اجرای طرح مدرسه آماده به عنوان بخشی از این طرح های آموزشی نام برد که با هدف افزایش مشارکت شهروندان در مدیریت بحران پایتخت صورت گرفته است.