افزایش نقش گرو ه های مردمی در مقابله با سوانح

نشست اعضای کارگروه تشکل های مردم نهاد شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران با هدف بررسی ظرفیت نیروهای مردمی برای همکاری در زمان وقوع بحران، نقش سازمان های مختلف در آموزش شهروندان و هم افزایی گروهی در مرکز فرماندهی و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ، در این جلسه که با حضور مشاور وزیر کشور در حوزه تشکل های مردم نهاد، رئیس کمیته مشارکت های مردمی شورای اسلامی شهر تهران ، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و نمایندگان سازمان های مختلف برگزار شد، درباره برنامه های این کارگروه، مخاطرات احتمالی شهر تهران، نحوه هماهنگی اعضا، استفاده از ظرفیت های مختلف سازمانی برای توانمندسازی شهروندان و سنجش نیازهای شهروندان برای آگاه  سازی بیشتر بحث و بررسی صورت گرفت.

دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این جلسه با اشاره به اهمیت  فعالیت این کارگروه در بین کارگروه های 14 گانه شورای هماهنگی مدیریت بحران بر لزوم توجه به سطح بندی حادثه در هنگام وقوع بحران تاکید کرد و گفت:  در کشورهایی که سطح بندی حادثه واجد اهمیت است، این سطح بندی از اماکن  شروع می شود و در مراحل بالاتر به سطح محلات، نواحی، مناطق ، شهر و استان ها و درنهایت به کل کشور می رسد که باید در کشور این سطح بندی مورد توجه قرار گیرد.

 وی با اشاره به تقسیم بندی صورت گرفته در فعالیت کارگروه های 14 گانه شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران از 13 کارگروه به عنوان کارگروه های حاکمیتی یاد کرد که با هدف هماهنگی و هم افزایی سازمانی در کنار هم قرار گرفته و گفت: با وجود تمام فعالیت های صورت گرفته سازمانی این کارگروه ها در 72 ساعت طلایی وقوع حادثه در بهترین حالت 34 درصد در کاهش خسارات تاثیرگذارند و 66 درصد باقی مانده به نقش مستقیم شهروندانی بستگی دارد که خود و اطرافیانشان در صحنه حادثه حضور دارند.

دکتر صادقی با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری برای افزایش آمادگی شهروندان افزود: درک مخاطره باید به تدوین سند کاهش مخاطرات بینجامد و در قالب آموزش و برگزاری مانور به افزایش آمادگی منجر شود.

وی  در ادامه به فعالیت های شهرداری تهران در زمینه آموزش مدیریت بحران به شهروندان اشاره کرد و گفت: با توجه به تکالیف تعیین شده از سوی شورای اسلامی شهر تهران و مطالعه صورت گرفته درباره طرح های موفقی که در دنیا اجرا شده ، اجرای طرح هایی چون مدیریت  بحران اماکن آغاز و تا امروز2 هزار گروه مدیریت بحران در اماکن تجاری، اداری و مسکونی مهم در سطح تهران تشکیل شده است.

وی در ادامه از اجرای طرح مدرسه آماده با همکاری آموزش و پرورش در هزار مدرسه تهران به عنوان یکی دیگر از طرح های مهم برای افزایش توانمندی شهروندان یاد کرد و افزود: همچنین تمامی فعالیت های صورت گرفته در محلات و خانه های دوام و ایمنی  به منظور آموزش شهروندان و سازماندهی آنها برای آمادگی در هنگام وقوع سوانح است.

دکتر صادقی همچنین به تشریح نحوه سازماندهی شهروندان و نقش گروه های مردم نهاد در این زمینه پرداخت و ضمن اشاره به تعداد اندک این گروه ها در حوزه مدیریت بحران، یادآور شد: امیدوارم بتوانیم وزن کارگروه تشکل های مردم نهاد را در شورای برنامه ریزی های مربوط به مدیریت بحران افزایش دهیم  و به ویژه در بحث زلزله تهران کارنامه  موفقی داشته باشیم.

وی در ادامه بر  اهمیت تعیین سیاست گذاری های لازم در کارگروه های مدیریت بحران تاکید کرد و خواستار اولویت بندی برنامه ها در 14 کارگروه شد.

جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران شهر تهران افزود: مدیریت بحران  از 4 مرحله پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی  تشکیل شده که  این مراحل در قالب فعالیت 14 کارگروه با حضور 86 سازمان دولتی و عمومی  تعریف شده است.

 رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران  شهر تهران در ادامه به تشریح فعالیت های سازمان و  معرفی سامانه های هشدار سریع زلزله، شتاب نگار و لرزه نگار و همچنین سامانه تخمین سریع خسارت در مرکز فرماندهی بحران پرداخت و یادآور شد: این سامانه بر اساس دهها لایه اطلاعاتی طراحی شده و با استفاده از آن می توان هنگام وقوع زلزله برآوردی دقیق از خسارت های احتمالی به دست آورد.

در ادامه این جلسه دکتر بهمن مشکینی، مشاور وزیر و معاون امور سازمان های مردم نهاد وزارت کشور با اشاره به اهمیت انجام کار گروهی در این زمینه و افزایش هماهنگی به منظور اجرای درست برنامه ها بر تداوم برگزاری جلسات منظم از سوی کارگروه تاکید کرد و خواستاراستقرار دبیرخانه، راه اندازی بانک اطلاعاتی و سامانه ارتباطی، رصد حساسیت و آگاهی شهروندان درباره موضوع بحران،  تدوین برنامه آموزشی  و ایجاد شبکه تشکل های مردمی به منظور سازماندهی و پشتیبانی از آنها شد.

الهه راستگو رئیس کمیته مشارکت های مردمی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه بر توانمندسازی تشکل های مردمی به منظور افزایش آمادگی در زمان بحران و استفاده از توان خیرین برای همکاری در زمینه فعالیت های مدیریت بحران تاکید کرد

حجت الاسلام والمسلمین  امیرآتشانی  معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران  نیز در این نشست ضمن بیان اهمیت پیشگیری و موضوع آموزش و دانش افزایی برای توانمندسازی شهروندان از هیات ها و کانون های مذهبی، مبلغان و مداحان  و نیز حسینیه ها به عنوان ظرفیت های مطلوب برای آموزش شهروندان نام برد.

مهندس محسن نادی قائم مقام شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران نیز در این جلسه ضمن تشریح ساختار این شورا و فعالیت کارگروه های 14 گانه به بررسی مخاطرات محتمل شهر تهران و نحوه برنامه ریزی این کارگروه ها برای مقابله با مخاطرات احتمالی پرداخت.

وی همچنین افزود: براساس اطلاعات به دست آمده از سازمان های بین المللی ، طی دو دهه گذشته، شدت رخداد حوادث طبیعی چهار برابر و میزان جان باختگان این حوادث هفت برابر  نسبت به مدت مشابه افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: همچنین تعداد آسیب دیدگان  پنج برابر مدت مشابه است و خسارت های مالی طی این دو دهه 38 برابر دوران گذشته است.

وی یادآور شد: طی یک دهه گذشته، سیل با 44 درصد، طوفان با 27 درصد و زلزله با 8 درصد عمده حوادث خسارت بار سطح  دنیا هستند.

وی در ادامه به تشریح شرایط  خطرپذیری شهر تهران پرداخت و  با اشاره به وضعیت جمعیتی و جغرافیایی شهر تهران گفت:  قرار گرفتن تهران روی گسل های زلزله و در حد فاصل کوه و دشت  باعث شده تا از نظر خطرپذیری در معرض حوادث مختلفی چون زلزله، رانش زمین، فرونشست و نیز سیلاب قرار داشته باشیم.

وی گفت: از نظر تراکم هم ناحیه 2 در منطقه 10 تهران، با 44 هزار و 165 نفر در هر کیلومتر مربع، پرتراکم ترین ناحیه و ناحیه 3 منطقه 22 کم تراکم ترین ناحیه است. منطقه 10، 16 ، 8 و 19 و 17 جزو مناطق با تراکم بسیار بالا هستند.

وی گفت: نکته دیگر بحث بافت فرسوده است. تهران نزدیک به 3200 هکتار بافت فرسوده دارد که به ویژه مناطقی چون 11 و 12 و 17 و 10 بیشترین میزان بافت فرسوده را دارند.

در پایان این جلسه نیز حکم دبیری کارگروه تشکل های مردم نهاد شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به رضا ملک زاده  رئیس گروه نظارت و ارزیابی سازمان های مردم نهاد وزارت کشور به وی تقدیم شد.